Beş Hececiler, Beş Hececiler Özellikleri, Beş Hececiler Temsilcileri

Yazımızda beş hececiler hakkında detaylı olarak istediğiniz tüm bilgilere ulaşabileceksiniz. Konu içerisinde genel olarak bes hececiler oluşumunu Türk Dili Ve Edebiyatımız açısından yerine kadar değinimler de bulunacağız. Yazı sonlarına doğru ödev veya sınav gibi unsurlara hazırlanmak isteyenler için daha net ve kesin bilgilere yer vereceğiz. Başlıca işlemek için başladığımız yazımızın konu başlıklarını verelim ve konumuza başlayalım. Konu içerisinde işlenecek konular hakkında şimdiden bilgi sahibi olun ve aradığınızı bulmakta zorluk yaşamayınız.

Arama motorlarında bu konu hakkında alınan en çok aramaları aşağıdaki başlıkların üzerinden yazımızda detaylı şekilde yer veremeye çalışacağız.

Beş Hececiler, Bes Hececiler, 5 Hececiler

Beş Hececiler
Bes Hececiler
5 Hececiler
Bes Hececiler Ozellikleri
Beş Hececiler Temsilcileri
Beş Hececiler Şifre

İsminden de anlaşılacağı gibi 5 hececiler oluşumu 5 kişi ile oluşmaktadır. Edebiyat dünyamızın önemli ve şöhreti yerinde olan beş ismi bu hececiler akımını oluşturmuş ve yön vermiştir. Bu isimleri şöyle sıralayabiliriz. Aklınızda daha net kalabilmesi açısından ve yapacağınız kodlamalara yön vermek üzere bir adet önemli eserleri ile isimleri paylaşacağız. Milli Mücadele döneminin yoğun yaşandığı zamanlarda ve 1. Dünya Savaşı safhalarında şöhretinin zirvesini yaşamıştır 5 hececiler diyebiliriz. Şiire yoğun olarak soktukları konular içerisinde Anadolu özellikle yer almaktadır. Ayrıca vasat insan dolarak belirttiğimiz insan tipine şiirlerde konu olarak yer vermişlerdir. Temelde ve başlıca ele alınan şiir konuları arasında özellikle kullandıkları konular şu şekildedir:
Memleket sevgisi (yani insanların derinden yaşadığı memleket sevdası), yurt güzellikleri (memleketimizde bulunan eşsiz güzellikler ele alınır), kahramanlık ve yiğitlik (dönem dönem ve o zamanın şartlarında halk arasında sayılan efsanelere konu olan yada kendini kanıtlayan insanlar hakkında yazılan yazılar) başlıca olan bu konular bes hececiler tarafından ele alınıp yazılmıştır.

Beş Hececiler Temsilcileri

Faruk Nafiz Çamlıbel (1898-1973):
Çoğumuzun ismini defalarca duymuş olduğu isim bu toplulukta yer alır. Türk Dili Ve Edebiyatı dünyamıza kattığı sayısız eseri bulunmaktadır. Önemli ve etkili yani tesiri yüksek bir edebiyatçıdır. Tanınmış ve isim yapmıştır. Şiirleri arasında bazı örnekler şu şekildedir: Şarkın Sultanları, Gönülden Gönüle, Çoban Çeşmesi, Elimle Seçtiklerim (Seçme Şiirler), Akarsu.

Halit Fahri Ozansoy (1891-1971):
Doğrum yeri olarak nüfusa kayıtlı olduğu yer İstanbul olarak geçmektedir. 1891 senesinde hayata ilk adımın atmıştır. 1971 yılında vadesi dolmuş ve vefat etmiştir. Bir süre öğretmenlik yapmıştır. Lisede yaptığı öğretmenlik Muğla ilinde gerçekleşmiş ve uzun yıllar sürmüştür. Öldüğü zamanlara kadar elinden geldiğince Tercüman gazetesinde insanlarla paylaşmak istediği tiyatro eleştirileri yazılarını severek yayınlamıştır. Ayrıca yine aynı gazetede edebiyat yazıları yayımlamıştır. Beş hececiler temsilcileri arasında önemli bir yere sahiptir Halit Fahri Ozansoy. Eserlerinden seçtiğimiz seçmeler şiir olarak şu şekildedir: Rüya, Cenk Duyguları, Efsaneler, Paravan, Hep Onun İçin.

Yusuf Ziya Ortaç (1895-1967):
Şiir dünyasına aruz vezni ile başlamış ve eserler sunmuştur. Daha sonraki zamanlarda Ziya Gökalp’in derin tesirinden etki bulmuş hece ölçüsü tarafına doğru eserler vermiştir. Başarılı sevilen ve takdir edilen eserler vermiştir. Hecenin Beş Şairi olarak bilinen isimden biri olmuştur. Eserlerinden bazı örnekler sunalım sizlere. Roman türünden vereceğimiz önemli eserleri şunlardır: Üç Katlı Ev, Göç, Şeker Osman, Kürkçü Dükkanı.


Orhan Seyfi Orhon (1890-1972):

Gerçek kullanmış olduğu adı Orhan Seyfettin Orhon olarak kayıtlara geçmiştir. Işıldama dönemi olarak birinci dünya savaşı zamanını söyleyebilir. Bu süreçte daha çok tanınmış ve yıldızı parlamıştır. İlk başlarda eserlerinde vezin olarak aruz ölçüsüne yönelmiş ve daha sonradan hece ölçüsüne geçiş yapmıştır. Çoğu hece ölçüsüyle yazan şairlere benzer olarak dili sade bir Türkçe kullanmıştır. Şiir olarak bazı yazdığı eserler şu şekildedir: Fırtına ve Kar, Peri Kızı ile Çoban Hikâyesi, Gönülden Sesler, Kervan, O Beyaz Bir Kuştu.

Enis Behiç Koryürek (1892-1949):

Beş hececiler temsilcileri arasında yer alan bir diğer önemli şairimiz Enis Behiç Koryürek’ dir.  Doğum yılı 19yy olmakla birlikte 11 Mart 1891 yılında dünyaya gelmiştir. 20yy önemli şairlerinden olmakla birlikte beş hececiler arasında iz bırakmış bir şairdir. Cumhuriyetin ilanından bir süre sonra Fransızca öğretmenliği ve edebiyat öğretmenliği olarak mesleğini icra etmiştir. Servet-i Fünun dönemi etkisinde kalarak yazmış olduğu ilk şiirleri 1912 senesinde dönemin dergilerinden Şehbal dergisinde eserlerini yayınlamaya başlamıştır. Hiciv türünde eserler vermiştir ve bu eserlerini dönemin mizah dergilerinden olan Akbaba isimli mizah dergisinde hiciv türünde verdiği eserlerini yayınlamıştır. Bilinen en önemli şiir türü eserleri şu şekilde belirtebiliriz. Miras (1927), Varidat-ı Süleyman Çelebi (1949), Miras ve Güneşin Ölümü (Ölümünden sonra, Dr. Fethi Tevetoğlu’nun incelemesiyle, 1951).

Beş Hececiler Özellikleri – Bes Hececiler Ozellikleri

Milli edebiyat döneminin daha doğrusu Milli edebiyat akımından bariz şekilde etkisi altına girmiştir. Topluluk şiir olarak adlandırdığımız şiir durumuna yeni bir nefes getirdiğini söyleyebiliriz.

Şiirlerinde aruzu bir kenarı bırakıp bunun yerine hece vezni şiirlerinde kullanmaya başlamışlardır. Ölçü olarak hecenin 11’lik ölçüsünü ve 14’lük ölçüsünü kullanıp eserlerinde yer vermişlerdir. Bunlarda gecenin uzun kalıp olarak geçmektedir ve beş hececiler buna rahatlıkla yer vermiştir.

Dil yapısı olarak dili sade olarak yalın bir Türkçe olarak kullanmaya özen göstermişlerdir. Türkçesi net ve açıktır. Anlaşılması daha kolay olduğu gibi kelime olarak da yabancı sözcüklerden uzaktır. Genç Kalemler bünyesinde başlayan sade Türkçe akımını devam ettirmişlerdir.

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi bes hececiler ozellikleri arasında Anadolu, Anadolu insanı, vatan yurt içinde olan güzellikleri gibi unsurlara yer vermeye çalışmışlardır. Çalışmışlardır dememizin sebebi Anadolu’yu gerçek anlamda tam manasıyla tanımadıkları bilmedikleri için doğru olarak yansıttıklarını söyleyemeyiz. Eksikleri ve yanlış tarafları vardır.

Memleketçi edebiyat dediğimiz konu ve akım bu süreçte baskın durumda olmuştur. Çünkü dönem Kurtuluş mücadelesi zamanı olduğundan ötürü eserlere bu yansımıştır.

Söyleve yapısına yakınlık gösteren anlatım olarak bir yapısı vardır.

Kendileri gerçekçi bir stilde yazdıklarını düşünseler de verilen eserlerde görüldüğü üzere romantizm akımına yakınlık bariz derecede görülmektedir.

Şiir içine kullanılmakta olan bildiğimiz düz yazıyı koyup karmanla eğilimi olmuştur. Bu tür birçok eser verilmiştir.

Genelde toplulukların bazılarında olan bildiriye bu akım içinde söz edebiliriz. Faruk Nafiz Çamlıbel’in Sanat isimli şiiri beş hececiler akımının bildirisi diyebiliriz.

Beş Hececiler Kimler

5 adet iz bırakan şairden oluşmaktadır. Döneme hece ölçüsü ile başarılı eserler vermiştir. Bu isimler görelim ve akılda kalması için eşsiz bir kodlama yapalım.

– Orhan Seyfi Orhon (O)
– Faruk Nafiz Çamlıbel (F)
– Yusuf Ziya Ortaç (Y)
– Enis Behiç Koryürek (E)
– Halit Fahri Ozansoy (H)

Akılda kalması için baş harflerden oluşan kodlamamız: OfYeh (OF YEH).
Baş harfleri doğru şekilde aklınızda tutabilirseniz eğer şairleri hatırlamanız daha kolay olacaktır. Düz ezber sistem gibi unutma olasılığınızın oranını da düşürmüş oluyoruz. Kodlama sistemi akılda kalıcıdır.

Beş Hececiler Şifre

Yukarıda belirttiğimiz gibi şifremiz sitemize özel olarak siz değerli ziyaretçilerimize bilgiyi daha akılda kalıcı olabilmesi adına beş hececiler şifre sistemi olarak şairlerin baş harfleri baz alınarak kodlanmıştır. Şifremizden esinlenerek kendinize özel daha farklı kodlamalar üzerinde çalışabilirsiniz.

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.